KPI w cyklu życia produktu

Ugruntowanie produktu na wysoce konkurencyjnym rynku, jest związane z przewidywaniem jego cyklu życia oraz pociąganiem za odpowiednie dźwignie we właściwym czasie, aby go kontrolować.

Główne problemy związane z zarządzaniem cyklem życia produktu to zrozumienie, kiedy wprowadzać zmiany, zbieranie opinii klientów i radzenie sobie z konkurencją. Jeśli wprowadzisz zmiany zbyt wcześnie, możesz zrazić klientów. Jeśli dokonasz zmian zbyt późno, możesz stracić potencjalne zyski. To delikatny balans, który wymaga dużej finezji.

Analiza cyklu życia produktu jest ważnym narzędziem. Wiedząc, na jakim etapie cyklu życia znajduje się produkt, możliwe jest maksymalne wykorzystanie jego potencjału biznesowego.

Czym jest cykl życia produktu?

Cykl życia produktu to koncepcja marketingowa opisująca czas między wejściem produktu na rynek a jego wyjściem z rynku. W związku z coraz bardziej dynamicznym rozwojem w kierunku zwinnego rozwoju produktów , częstymi zakłóceniami, rosnącą konkurencją na zglobalizowanych rynkach oraz innowacjami technicznymi cykle życia produktów stają się coraz krótsze. Każdy produkt przechodzi kilka etapów od momentu wprowadzenia go na rynek, aż do momentu, w którym nie sprzedaje się już wystarczająco dobrze i kończy swój cykl życia. Typowy cykl życia produktu można przedstawić jako model 6-stopniowy.

Co oferujemy?

Usługa KDR KPI Smart obejmuje przygotowanie kompleksowego modelu wskaźników efektywności dobranych adekwatnie do kolejnych stopni cyklu życia produktu, na podstawie których możliwym będzie określenie etapu na którym znajduje się konkretny produkt lub usługa. Wiedza ta pozwoli zarządzającym lepiej opracowywać strategię i zaplanować działania, aby jak najlepiej wykorzystać te etapy i promować ogólny sukces produktu na rynku.

Zalety zarządzania cyklem życia

Istnieje wiele korzyści z zarządzania cyklem życia. Pozycja w cyklu wpływa na wszystko – od strategii marketingowej po rentowność.

Dzięki zarządzaniu cyklem życia możliwe jest:

  • Podejmowanie świadomych decyzji na podstawie etapu cyklu życia
  • Zwiększenie ROI po wprowadzeniu produktu na rynek
  • Zwiększenie rentowność firmy
  • Dostosowywanie wiadomości marketingowych, aby pozostać w kontakcie z docelowymi odbiorcami
  • Utrzymywanie i poprawia atrakcyjności produktu, reputacji i lojalności klientów.

Brak zarządzania cyklem

Przedsiębiorstwa, które nie radzą sobie odpowiednio z cyklem życia produktu, spotkają się z konsekwencjami, takimi jak:

  • Niewykorzystanie potencjału produktu
  • Skrócony okres żywotności produktu na rynku
  • Nadmiar zapasów
  • Utrata zysków
  • Wczesne wejście w fazę spadku

Wniosek

Zrozumienie, jak działa cykl życia produktu, pozwala firmom określić, czy ich produkty spełniają potrzeby rynku docelowego, a tym samym, kiedy mogą potrzebować zmienić koncentrację lub opracować coś nowego. W jakich firmach można zarządzać cyklem życia produktu? Niemalże we wszystkich ….

Wiedza o tym, kiedy produkt spada, uniemożliwia Twojej firmie podążanie za nim w wyniku nadmiernego uzależnienia od słabnącego rynku. Strategia cyklu życia produktu oznacza, że ​​możesz ożywić istniejący produkt, opracować nowy produkt zastępczy lub zmienić kierunek, aby być na bieżąco ze zmieniającym się rynkiem.

Podczas gdy wszystkie produkty mają swój cykl życia, wiele z tych najbardziej udanych jest w stanie utrzymać dojrzały etap cyklu życia przez wiele lat przed ewentualnym spadkiem.

  • ul. Malczewskiego 109/18
    80-107 Gdańsk
  • +48 661 500 367
  • katarzyna.mieczkowska@kdr-hr.pl