AMAZON – FENOMEN SPRZEDAŻY

Kiedy Amazon zaczął działać w 1995 roku, była to strona, która sprzedawała tylko książki. W ciągu miesiąca od powstania firma wysłała już książki do ponad 40 różnych krajów. Od tego czasu Amazon stał się jedną z największych firm e-commerce na świecie, odpowiadając za około 44% całkowitej sprzedaży e-commerce w Stanach Zjednoczonych w 2017 roku. Jak więc dokładnie Amazon osiągnął tak imponujące wyniki? 

Amazon obecnie zdominował wiele segmentów handlu detalicznego do tego stopnia, że ​​przyczynił się do upadku wielu sieci handlowych. Możesz kochać lub nienawidzić – Amazon wywarł ogromny wpływ na całe nasze życie. Kiedy porównasz Amazon do Walmartu, istnieją pewne zdumiewające statystyki.  Według badań przeprowadzonych przez Business Insider, Walmart oferuje około 4,2 miliona różnych produktów. To z pewnością wydaje się dużo. Amazon oferuje 250 milionów produktów, z czego 52 miliony to książki. To stosunek 60 do 1 na korzyść Amazona.

Przyjrzyjmy się więc dzisiaj sześciu powodom, dla których Amazon odnosi tak ogromny sukces.

1) INNOWACJE

Sukces Amazona w dużej mierze wynika z jego innowacyjnych technologii i praktyk, z których wiele było wspieranych przez jego dyrektora generalnego, Jeffa Bezosa. Rozważmy Echo , imponujące urządzenie do poleceń głosowych firmy Amazon. Echo może służyć do odtwarzania piosenek, wyszukiwania ulubionych drużyn sportowych, a nawet sprawdzania pogody za pomocą kilku wypowiedzianych słów. Ta innowacyjna technologia była ogromną inwestycją dla giganta e-commerce — taką, która zapewniła wyjątkowe wyniki. W samym 2017 roku sprzedano ponad 22 miliony egzemplarzy Echo.

Jaki KPI zastosujemy? Czas wejścia nowego produktu na rynek – wskaźnik z grupy R&D definiujący średni czas przekształcenia idei w gotowe rozwiązanie lub namacalny, skomercjalizowany produkt. Ta informacja uświadomi kierownictwu skuteczność i efektywność działań podejmowanych przez dział rozwoju i badań, które to rozwiązania pomagają wyróżnić się na konkurencyjnym rynku.

2) OBSŁUGA KLIENTA

Ze względu na swoje zaangażowanie w światowej klasy obsługę klienta, Amazon opracował szereg pomocnych narzędzi, które użytkownicy mogą wykorzystać do śledzenia przesyłek oraz szybkiego zwrotu lub wymiany zamówionych przedmiotów, zapewniając prostotę i wygodę zakupów online. Cały model biznesowy Amazon oparty jest na wymaganiach i rosnących potrzebach klientów co daje im ten ogromny impuls do ciągłego rozwiązywania ich problemów i zaspokajania oczekiwań.

Jaki KPI zastosujemy? Procent zadowolonych klientów – miara z grupy obsługi klienta, która pomaga oddziałowi nieustannie doskonalić jakość świadczonych przez nich usług. Jeden z ważniejszych odnośników oceny działania działu – wie to każdy menadżer, który dba o relacje z klientami.

3) RÓŻNORODNOŚĆ

Zaczynając jako księgarnia internetowa, Amazon oferuje teraz wszystko, od zup po orzechy. Użytkownicy znajdą tam teraz produkty z branży muzycznej, książek, elektroniki, zdrowia i urody, motoryzacyjnej, spożywczej i odzieżowej. Dywersyfikując swoją ofertę, Amazon stale zwiększa zasięg i trafność. Niezależnie od branży, w dążeniu do dywersyfikacji nie należy się bać. Ekspansja na nowe rynki i kategorie produktów pomoże Ci przyciągnąć nowe możliwości biznesowe do rozwoju Twojej organizacji.

Jaki KPI zastosujemy? Obszerność asortymentu – istotny wskaźnik grupy produktowej. Danie klientowi możliwości dokonania wyboru spośród szerokiego wachlarza opcji jest obecnie podstawą do budowania konkurencyjności na rynku. Warto zmierzyć obszerność własnej oferty oraz dokonać benchmarkingu wśród najbliższej konkurencji by mieć odniesienie do wprowadzania kolejnych zmian i poszerzania asortymentu.

4) WYJĄTKOWE DOŚWIADCZENIA UŻYTKOWNIKÓW

Silny UX ułatwia klientom e-commerce znalezienie tego, czego szukają i przejście dalej w dół ścieżki konwersji, co skutkuje większą sprzedażą. Dlatego Amazon zatrudnia pełny zespół UX składający się z profesjonalistów we wszystkim, od badań użytkowników i projektowania interakcji po tworzenie stron internetowych.

Jaki KPI zastosujemy? Konwersja ruchu płatnego – badanie liczby akcji dokonanych przez użytkowników na naszej stronie, na której się znaleźli poprzez płatne działania w Internecie, są istotną informacją budującą skuteczność kampanii. Chroni nas, między innymi, przed niepotrzebnym przepalaniem budżetu.

5) ŁĄCZENIE PRODUKTU Z TREŚCIĄ

Nie jest tajemnicą, że długie treści są istotnym elementem SEO w e-commerce. Potrzeba dużej ilości tekstu bogatego w słowa kluczowe, aby zwiększyć widoczność strony w wyszukiwarkach — dlatego Amazon używa długich opisów produktów i często zadawanych pytań na swoich stronach produktów.

Jaki KPI zastosujemy? Konwersja organiczna – czyli działania, pożądane przez właściciela sklepu, podejmowane przez użytkowników odwiedzających serwis ze źródeł organicznych, bezpłatnych, np. bezpośrednich wyszukiwań w wyszukiwarce. Kontrolowanie ilości wejść bezpośrednich może stanowić także informacje o poziomie świadomości marki, jaką posiadają odbiorcy oferty przedsiębiorstwa.

6) MYŚLENIE ZWYCIĘZCY

Czy ktoś naprawdę pamięta, kiedy Amazon był nieopłacalny? Na początku Bezos ostrzegał inwestorów, że minie dużo czasu, zanim zobaczą zwrot. W 1997 roku przyznał w jednym z wywiadów, że Amazon będzie nieopłacalny przez bardzo długi czas. Jego nastawienie „w tym, aby wygrać” sprawiało, że firma realizowała nowe strategie do 2003 r., kiedy to firma odnotowała swój pierwszy zysk. Amazon wyrósł z małej księgarni internetowej w giganta.

Jaki KPI zastosujemy? ROI marki – zwrot z inwestycji mierzony w kontekście brendu. Przydatny, kiedy przedsiębiorca jest w posiadaniu kilku spółek do porównania ich opłacalności. Prosty do przeliczenia i łatwy w interpretacji, dlatego tak szeroko stosowany w biznesie.


Czy jesteś w stanie przenieść te wskazówki na swój biznes?

Czy realnie wpłynęłyby one na efektywność Twojego przedsiębiorstwa?


  • ul. Malczewskiego 109/18
    80-107 Gdańsk
  • +48 661 500 367
  • katarzyna.mieczkowska@kdr-hr.pl