EFEKT BULL WHIP W ŁAŃCUCHACH DOSTAW

Czym jest efekt Bullwhip?

Zniekształcone informacje z jednego końca łańcucha dostaw na drugi, mogą prowadzić do ogromnej nieefektywności: nadmiernych inwestycji w zapasy, złej obsługi klienta, utraconych przychodów, błędnych planów wydajności, nieefektywnego transportu i pominiętych harmonogramów produkcji. Jak dochodzi do przesadnych wahań zamówień? Co firmy mogą zrobić, aby je złagodzić? Efekt byczego bicza to zjawisko łańcucha dostaw opisujące, jak niewielkie wahania popytu na poziomie detalicznym mogą powodować coraz większe wahania popytu na poziomie hurtowym, dystrybutorów, producentów i dostawców surowców. Efekt został nazwany na cześć efektu związanego z pękaniem bicza. Kiedy osoba trzymająca bat łamie nadgarstek, stosunkowo niewielki ruch powoduje, że wielkości fal bicza nasilają się w reakcji łańcuchowej.

W zarządzaniu łańcuchem dostaw wszyscy klienci, dostawcy, producenci i handlowcy mają tylko częściowe zrozumienie popytu i bezpośrednią kontrolę tylko nad częścią łańcucha dostaw, ale każdy z nich wpływa na cały łańcuch ze swoimi niedokładnościami prognozowania (zamawianie za dużo lub za mało). Zmiana w dowolnym ogniwie łańcucha dostaw może mieć głęboki wpływ na resztę. Biorąc to pod uwagę, istnieje wiele przyczyn efektu byczego bicza w zarządzaniu łańcuchem dostaw.

Proces przebiegu efektu Bullwhip w łańcuchu dostaw

Aktualizacja prognoz popytu: Członkowie łańcucha dostaw aktualizują swoje prognozy popytu

Partia zamówień: Członkowie łańcucha dostaw zaokrąglają w górę lub w dół ilość zamówień

Wahania cen: zwykle powodowane przez rabaty skutkujące większą liczbą zakupów

Wynik: kupujący i sprzedający dostarczający powyżej lub poniżej ilości zamówienia

Efekt Bullwhip w przykładzie

Załóżmy, że jesteśmy hurtownią spożywczą, która co tydzień sprzedaje klientowi 1000 puszek tuńczyka. Następnie ten klient zamawia dwukrotnie większą ilość tuńczyka niż zwykle. Zakładamy, że popyt rośnie i kupujemy 2000 puszek, aby mieć pewność, że nam nie zabraknie. Widząc nasz zwiększony zakup, dostawca może również zwiększyć ilość przechowywanych tuńczyków, tym samym jeszcze bardziej pogłębiając problem.

Na drugim końcu spektrum można napotkać problemy ze zbyt małą podażą. Załóżmy, że w powyższym scenariuszu nie zwiększyliśmy ilości kupowanego tuńczyka. Jednak popyt po stronie klienta nadal rósł. Natychmiast napotkamy problem wypełnienia napływających, większych zamówień klienta. Niezwłocznie składamy duże zamówienie u swojego dostawcy, który również nie może zaspokoić popytu, co prowadzi do niedoboru puszek z tuńczykiem.

Wpływ na zarządzanie łańcuchem dostaw

Efekt byczego bicza może być kosztowny dla wszystkich organizacji w łańcuchu dostaw. Nadmiar zapasów może skutkować marnotrawstwem, a niewystarczający zapas może prowadzić do wydłużenia czasu realizacji, złej obsługi klienta i utraty biznesu.

Większość firm wykorzystuje zapasy bezpieczeństwa (rezerwy) jako bufor przed wahaniami popytu. Jednak zapasy bezpieczeństwa nie są rozwiązaniem problemu byczego bicza, ale zapewniają wystarczającą ilość produktu do realizacji zamówień, dopóki nie nadejdzie więcej materiałów od dostawców.

Przyczyny efektu Bullwhip

Firmy muszą prognozować zapotrzebowanie klientów na podstawie niepełnej informacji i starać się przewidzieć, ile produktów klienci będą faktycznie potrzebować, biorąc pod uwagę złożone czynniki, które umożliwiają prawidłowe i terminowe dostarczenie tej ilości. Na każdym etapie łańcucha dostaw możliwe są wahania i zakłócenia, które z kolei wpływają na zamówienia dostawców. Zmiany w popycie klientów bezpośrednio wpływają na wszystkie inne czynniki w łańcuchu, w tym zapasy. Jednak efekt byczego bicza może wystąpić nawet na stosunkowo stabilnych rynkach, gdzie popyt jest zasadniczo stały.

Przyczyny efektu mogą być wieloskładnikowe

Kilka z najczęstszych zależności, które mogą powodować efekt byczego bicza, to:

  • Problemy z czasem realizacji (np. opóźnienia w produkcji)
  • Nieoptymalne decyzje podejmowane przez interesariuszy łańcucha dostaw w dowolnym punkcie łańcucha (np. obsługa klienta lub wysyłka)
  • Brak komunikacji między poszczególnymi ogniwami
  • Nadmierna lub niedostateczna reakcja na oczekiwania związane z popytem (zamawianie zbyt wiele towaru lub za mało)
  • Sprzedawcy, czekające na zgromadzenie się zamówień przed złożeniem zamówienia u swoich dostawców (praktyka nazywana partiami zamówień)
  • Rabaty, zmiany kosztów i inne zmiany cen, które zakłócają regularne wzorce zakupowe
  • Niedokładne prognozy

Jak łańcuch dostaw może zredukować efekt Bullwhip?

Efekt byczego bicza w łańcuchu dostaw można zredukować dzięki płynnej wymianie informacji między dostawcami a klientami. Jeśli członkowie łańcucha dostaw potrafią określić, jakie informacje powodują nadmierne reakcje, możliwym jest uniknięcie efektu byczego bata. Komunikację i czasy reakcji można poprawić przy użyciu nowoczesnych technologii.

Efekt byczego bicza można również złagodzić za pomocą tych obszarów:

  • Skrócone czasy realizacji
  • Zmiana procedur porządkowania/lepsze metody prognozowania
  • Ograniczenia wahań cen
  • Integracja planowania

Uodpornienie własnego łańcucha dostaw na efekt byczego bicza może nie być procesem z dnia na dzień, jednak odpowiednia integracja organizacji z dostawcami, pomoże lepiej go kontrolować w każdych warunkach rynkowych. Jako narzędzie pomocnicze do uniknięcia lub redukcji opisywanego efektu rekomendujemy szereg wskaźników z działu magazyn, sprzedaż, produkcja i logistyka.

  • ul. Malczewskiego 109/18
    80-107 Gdańsk
  • +48 661 500 367
  • katarzyna.mieczkowska@kdr-hr.pl